W dobie coraz droższych mieszkań, każdy kawałek przestrzeni jest cenny. Zabudowane szafy robione na wymiar pozwalają wydajnie wykorzystać przestrzeń i dopasować ją do naszych potrzeb.

Poniżej przedstawiamy wybrane wady i zalety szaf na wymiar.

Zalety zakupu zabudowanych szaf na wymiar

  • Dopasowanie do kształtów – Szafy na wymiar mają tę istotną cechę, że można je zamontować w miejscach, które nie mają standardowych wymiarów. Dzięki indywidualizacji zamówienia mogą one przylegać do ścian nawet, kiedy te są krzywe.
  • Maksymalne wykorzystanie przestrzeni – Dzięki dopasowaniu nie zostaną niepotrzebne luki, a przestrzeń jest maksymalnie wykorzystana zarówno wszerz, wzdłuż jak i wzwyż. W przypadku wysokości daje to duże efekty zwłaszcza w kamienicach (sufit położony wysoko), gdzie przy bardzo dużych szafach zyskujemy nawet parę metrów kwadratowych dodatkowej przestrzeni.
  • Dopasowanie modułów i indywidualizacja. –  nie występuje to tylko w szafach na wymiar (ciekawe modułowe systemy ma IKEA), ale w ich wypadku mamy najwięcej możliwości personalizacji. Szafki w miejscach, w których chcemy, drzwi przesuwne, obecność (lub brak) szuflad, szerokość wnęki, wysokość wieszaków na ubrania – mamy szerokie pole do popisu podczas planowania.
  • Trwałość i jakość wykonania – zabudowane szafy zazwyczaj są zwartą i silną konstrukcją, która nie ulega łatwo uszkodzeniom. Są wykonane z dobrej jakości drewna.

Wady zakupu zabudowanych szaf na wymiar

  • Cena – za zindywidualizowaną produkcję (a nie taśmową) trzeba dobrze zapłacić. Nie mamy także dostępu do szerokiego rynku wtórnego.
  • Wilgoć i ograniczenia konstrukcyjne – są miejsca, które nie sprzyjają zabudowaniu aż do sufitu szafy – np. w miejscu, gdzie już kiedyś pojawił się grzyb. Gdzie indziej być może trzeba będzie nawiercić otwory wentylacyjne.  
  • Problemy z przeprowadzką – konstruowanie zabudowanej szafy mija się z celem w wynajmowanym mieszkaniu lub takim, które zamierzamy w najbliższym czasie opuścić. Przy przeprowadzce mogą dojść duże koszta demontażu i ponownego złożenia oraz poświęcenie czasu na przeprowadzenie tych czynności. Ponadto zabudowane szafy mają kształt, który uwzględnia nierówności ścian. Przy wynajmowanym/sprzedawanym mieszkaniu lepiej spróbujmy odsprzedać szafę nowym lokatorom.

About Redakcja

administrator