Magazynowanie towarów niesie ze sobą wiele wyzwań. Powinny być przechowywane w bezpiecznym, suchym miejscu o optymalnej temperaturze. Przed ich budową trzeba pomyśleć także nad takim zaprojektowaniem pomieszczeń, które będą efektywne logistycznie. Dlatego hale magazynowe muszą spełniać najwyższe standardy w branży. Sprawdź, ile trwa ich budowa.

Prace przygotowawcze

Pierwszym etapem budowy hal magazynowych są prace przygotowawcze polegające na zgromadzeniu niezbędnych dokumentów oraz wykonaniu koniecznych projektów wraz z uzgodnieniami. Niekiedy mogą one potrwać dłużej niż właściwy czas postawienia obiektu. Ich czas trwania zależy od kilku czynników. Najważniejszym jest rodzaj oraz wielkość obiektu. Ponadto znaczenie ma też model współpracy z firmą stawiającą budynek. Na przykład, formuła „projektuj-buduj” zazwyczaj skraca czas postawienia budynku ze względu na to, że poszczególne etapy inwestycji są przekazywane z działu do działu w obrębie jednego przedsiębiorstwa. To sprawia, że realizacja inwestycji przebiega płynnie i sprawnie.

Ważne są ponadto działka inwestycyjna oraz stan gruntu, na którym stanie obiekt, a także „sprawność działania” właściwego miejscowo urzędu. Uzyskanie warunków zabudowy trwa średnio 2 miesiące, z kolei otrzymanie decyzji środowiskowej – około 6 miesięcy. Na wydanie pozwolenia na budowę odpowiedni urząd ma nawet do 65 dni (w sytuacji, gdy złożona dokumentacja jest kompletna i nie wymaga uzupełnienia przez inwestora). Tyle teoria, w praktyce natomiast bywa różnie i załatwienie niezbędnych formalności może się przedłużyć. Zdarza się, że warunki zabudowy firma uzyskuje nawet dopiero po roku od złożenia wniosku.

Ile trwa budowa hali magazynowej?

Biorąc pod uwagę powyższe zmienne, trudno jednoznacznie określić, ile trwa budowa hal magazynowych. Cały proces może potrwać kilka miesięcy, ale może też być rozłożony na wiele etapów, których realizacja zajmie rok, a nawet dłużej. Najkrótszym terminem postawienia stalowej hali magazynowej, logistycznej czy produkcyjnej są 4 miesiące, choć standardowo budowa obiektu zamyka się w czasie od 4 do 8 miesięcy. Należy podkreślić, że budowa hali w konstrukcji stalowej trwa krócej niż wzniesienie obiektu murowanego o porównywalnych parametrach.

Można przyjąć, że budowa hali o powierzchni od 2 do 5 tysięcy metrów kwadratowych w systemie generalnego wykonawstwa zajmuje średnio około 6 miesięcy. Czas ten liczy się od dnia wejścia ze sprzętem i uprawomocnionym pozwoleniem na budowę na teren inwestycji. Wykonanie fundamentów obiektu o metrażu około 2000 m2 zajmuje około 4 tygodni, z kolei realizacja podbudowy pod posadzkę – około 2 tygodni (dokładny czas zależy od lokalnych warunków gruntowych).

Montaż konstrukcji ze stalowych elementów prefabrykowanych łączonych na śruby, a także wykonanie ocieplenia dachu i ścian zajmuje średnio 8-10 tygodni. Do tego należy też dodać realizację prac instalacyjnych na zewnątrz i w środku budynku, a także zagospodarowanie obszaru wokół niego. Długość prac zależy od ich zakresu i stopnia skomplikowania zlecenia.

About Redakcja

administrator