Na co dzień z pewnością mało kto z nas interesuje się zaworami. Mamy świadomość, że one istnieją i zapewniają nam “jakąś” funkcjonalność. Okazuje się jednak, że te niepozorne zawory w wielu miejscach i w wielu branżach odgrywają niezwykle istotną rolę. To właśnie dzięki nim można np. zapobiec ulatnianiu się toksycznych substancji i zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz najbliższemu otoczeniu. Dwa, najpopularniejsze i najciekawsze rodzaje zaworów, to zawór czerpalny i zawór kulowy. Czym są oba z nich i w jaki sposób można z nich skorzystać?

Zawór kulowy do wymagających zastosowań

Zawory kulowe- wszędzie tam, gdzie jest woda lub gaz

Zawory kulowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów zaworów, z którymi spotkamy się np. tam, gdzie zachodzi konieczność odcięcia dopływu wody czy gazu. Zawory kulowe do gazu często nazywane są zaworami obrotowymi i na butli z tą substancją z pewnością widział je każdy z nas. Ich nazwa pochodzi od specyficznej budowy mechanizmu, której najważniejszą częścią jest oczywiście kula, w której wydrążony jest otwór. To właśnie ta kula w zaworze odpowiedzialna jest za to, by przepuścić, a także i zablokować przepływ danej substancji, czyli np. gazu. To właśnie wszędzie tam, gdzie niezbędny jest kontakt z substancjami, wykorzystywany jest zawór kulowy. Dzięki swojej konstrukcji może zagwarantować wysoką szczelność, a także ogromną odporność na zabrudzenia czy wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

zawór czerpalny do ogrodu

Zawory czerpalne, czyli popularne kurki

Zawory czerpalne to równie popularny rodzaj zaworu co omówiony powyżej zawór kulowy. Zna je z pewnością każdy z nas, gdyż są to popularne kurki. Jak wiadomo, możemy stosować je w naszych domach i mieszkaniach, a także w wielu innych sytuacjach i np. budynkach użyteczności publicznej. To właśnie zawór czerpalny- jak sama nazwa wskazuje- pozwala na czerpanie wody z miejsc innych niż np. łazienka czy kuchnia. Zawory czerpalne mogą się między sobą różnić przede wszystkim w zakresie konstrukcji, jednak ich funkcjonalność jest niezmienna.

zawory kulowe do gazu instalacji CO

Zawory kulowe i czerpalne- czy wato je posiadać?

Zawory kulowe i czerpalne nie zawsze znajdą miejsce w gospodarstwie domowym. Niemniej jednak w odniesieniu do przedsiębiorstw i firm, które zajmują się produkcją oraz dystrybucją gazu lub innych substancji w butlach i nie tylko, z pewnością będą niezastąpione. Wówczas warto w placówce zrobić odpowiedni zapas zaworów, by zawsze były pod ręką i by zawsze mogły w sposób niezwykle szczelny zabezpieczyć daną substancję. Z pewnością w tego typu miejscach znajdą one ogromne zastosowanie.

About Redakcja

administrator