Temat roślin doniczkowych i warunków jakie powinny mieć w mieszkaniu jest niesamowicie obszerny. Z tego powodu poruszymy tylko ogólne informacje na temat tego czym kierować się podczas wyboru kwiatów.

Niektórzy z nas marzą o swoim ogrodzie, ale mieszkają w mieście. Inni, mimo że takowy mają tuż za oknem i tak lubią, kiedy mogą zawiesić oko na czymś zielonym. Niewątpliwie rośliny wprowadzają w nasze domostwa nieco więcej życia.

Nasłonecznienie oraz wilgotność

Przed zakupem kwiatów trzeba zadać sobie kilka pytań:

  • Jak często będę mógł podlewać rośliny?
  • Czy podczas nieobecności ktoś będzie mógł podlewać (i jak często) za mnie kwiaty?
  • Z której strony na parapety padają promienie słoneczne?
  • Czy drzewa nie robią cienia na moim oknie?
  • Jak wiele czasu mam na pielęgnację?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą dobrać kwiaty według dwóch głównych cech: potrzebnego nasłonecznienia oraz odpowiedniej wilgotności. Poziom kwasowości/zasadowości gleby jest łatwy do zmiany poprzez nawozy i wybór ziemi do doniczek.

Przykłady

I tutaj kilka przykładów, które pomogą początkującym. Wiele tego typu informacji wraz z dokładną charakterystyką roślin znajdziemy na blogach ogrodniczych.

  • Rośliny wytrzymałe, lubiące słońce i niepotrzebujące wiele wilgoci: Aloes, Kaktusy, Dracenia, Sukulenty, Nolina (ta ostatnia nie lubi jednak prażącego słońca – odrobinka cienia się przyda).
  • Rośliny, które lubią bardzo dużo wody: Dracena Sanderiana, Adiantum, Palma koralowa, Winnik, Papirus.
  • Rośliny, które lubią rozproszone światło: Storczyki, Kalatea, Filodendron.
  • Rośliny lubiące cień (np. do pokojów od strony północnej): Bluszcz, Rypsalis, Sansewieria.

Bezpieczeństwo i fotosynteza

Warto jeszcze zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Niech w sypialni rosną rośliny, które w nocy dają tlen zamiast go pobierać. W przypadku dzieci powinniśmy zrezygnować z roślin z kolcami lub ostrymi liśćmi, które znajdują się na wysokości podłogi, lub w zasięgu rak dziecka. Dotyczy to zwłaszcza bardzo drobnych i trudnych do wyjęcia igiełek. Dużym zagrożeniem są też gatunki z trującymi fragmentami lub owocami. Musimy z nich zrezygnować, albo bardzo dobrze je zabezpieczyć np. poprzez podwieszenie doniczki przy suficie.

About Redakcja

administrator