Zaburzenia związane z nadruchliwością i brakiem koncentracji uwagi dotykają wiele dzieci, a także (o czym się rzadziej mówi) dorosłych. Przestrzeń, w której osoby z ADHD żyją, ma niebagatelny wpływ na codzienne proste czynności, naukę, zachowanie.

Ściany – stonowane kolory

Zacznijmy od ścian. Dużym błędem będzie wybrać krzykliwe kolory, ostre czerwienie, malunki na całą połać. Nieświadomie będzie to:

  • pobudzać dziecko – ze zdziwieniem możemy zaobserwować, że część z pociech będzie bardziej niespokojna, agresywna itp.,
  • rozpraszać – zaobserwujemy brak skupienia i niemożność koncentracji,
  • odwracać uwagę od istotnych czynności – wymalowany piłkarz na całej ścianie albo intensywny wzór na tapecie może wprawić naszą pociechę w zachwyt, ale nie zachęci jej do pilnego studiowania.

Żeby przyjąć do siebie jak to jest ważne, musimy zrozumieć, że mózg osoby z tym zaburzeniem nie potrafi utrzymać koncentracji dłuższy czas. Ciągle szuka nowych bodźców i do każdego z nich przywiązuje podobną wagę. Z tego to powodu żadna zabawka, ani model z klocków lego nie powinien być w pobliżu ręki dziecka, kiedy będzie się uczyć. W pierwszym momencie utraty uwagi lub znudzenia z pewnością wyląduje w jego rękach.

Osoby bez ADHD w większym stopniu na co dzień potrafią „odciąć” inne bodźce – czy to dźwiękowe (rozmowy, brzęczenie urządzeń), wzrokowe (np. mucha na ścianie), czy dotykowe (niewygodny strój).

Biurko a osoba z ADHD

Ta rada przyda się nie tylko rodzicom dzieci z ADHD. Po pierwsze, biurko powinno być przestronne. Dzieci mają tendencję do tworzenia bałaganu… w którym się potem gubią. Usuńmy wszystkie przedmioty odwracające uwagę – postawmy na minimalizm. Unikajmy także biurek połączonych z pułkami na blacie. Będą one bardzo rozpraszały dziecko.

Ponieważ osoby z ADGD mają zazwyczaj słabą pamięć krótkotrwałą i łatwo ulegają rozproszeniu, pomyślmy o miejscu na tzw. „przypominajki” – karteczki, albo listę z ważnymi zadaniami do zrobienia. Poza tym zadbajmy także o wyciszenie (bodźce dźwiękowe) pokoju i wygodne krzesło. Dyskomfort także potrafi być bardzo rozpraszający.

About Redakcja

administrator