Nie ma raczej ludzi, którzy lubią remonty. Pył i brud są wszędzie, po to, aby kiedyś mieszkanie było piękne i odświeżone – a to już nam się podoba.

Przede wszystkim folia

Niezależnie czy będziemy malować/tapetować pomieszczenie, czy wykonywać prace przy których się sporo pyli, przyda nam się spory zapas folii malarskiej. Weźmy jej nieco więcej, niż nam się początkowo wydaje. Nie jest to duży wydatek, a nie będziemy mieć ewentualnego problemu z jej brakiem, gdy np. nieco się porwie. W wypadku sprzętu RTV, nie ograniczajmy się jednak do zwykłego jej położenia na niego. Najlepiej wynieśmy go z pomieszczenia albo zabezpieczmy osobno (ewentualnie włóżmy do wnętrza szafek). Kurz może uszkodzić delikatne elementy elektroniki.

Do przymocowania folii i zaklejenia np. podłogi, (jeśli jest już położona), odrzwi użyjmy taśmy malarskiej. Nie powinna zostawić śladów przy odrywaniu.

Ustawienie mebli oraz światło

Dobrym pomysłem w celu zwiększenia przestrzeni do prac remontowych, oraz ułatwienia zabezpieczenia mebli i sprzętu, jest stworzenie „wyspy” na środku mieszkania. Zrezygnujmy jednak z tego rozwiązania w przypadku kiedy prace remontowe dotyczą sufitu (chyba że oprócz niego, mamy do zrobienia inne rzeczy – wtedy środek zostawiamy na koniec i zróbmy sobie na podłodze nieco wolnej przestrzeni).

Mimo pewnej oczywistości stwierdzenia, musimy przypomnieć, że jeżeli prace będą dotyczyć instalacji elektrycznej, to trzeba wyłączyć prąd. Nie ryzykujmy bez potrzeby – szczególnie, że we współczesnym mieszkaniu wyłączenie prądu to kwestia przełączenia jednego lub dwóch włączników przy bezpiecznikach.

Nie tylko meble

W czasie remontu zadbajmy przede wszystkim o swoje zdrowie i komfort. Jeśli praca będzie przebiegała w obecności pyłu, zaopatrzmy się w odpowiednie maseczki i w razie potrzeby w okulary ochronne. Jeżeli będziemy nosili sporo rzeczy (np. przeprowadzka), pomyślmy o rękawiczkach. Te z gumowaną powierzchnią dadzą lepszą przyczepność. Przy progach drzwi połóżmy nawilżone szmaty.

I na koniec – czapeczki z gazety. Jeśli podczas malowania od czasu do czasu będą do nas zaglądały dzieci, robienie swoistego „remontowego orgiami” sprawi im wiele frajdy. Z pewnością będą chciały jedną dla siebie.

O narzędziach malarskich przeczytasz w innym naszym artykule.

About Redakcja

administrator