Malowanie ścian, to jedna z tych czynności remontowych, które najczęściej wykonujemy bez pomocy profesjonalistów. Nic dziwnego – jest stosunkowo prosta. Jakie narzędzia stosujemy przy malowaniu pokojow?
Najprościej puste pomieszczenie pomalować agregatem malarskim – trwa to kilka minut (plus czas na poprawki i „dojście” w trudno dostępne miejsca). Taki sprzęt posiadają jednak jedynie fachowcy – a i tak jedynie część z nich. Jest bardzo drogi i wymaga dobrej konserwacji. W tekście skupiamy się więc na tanich i łatwo dostępnych narzędziach malarskich dostępnych przeciętnemu Kowalskiemu.
Narzędzia malarskie
Lista narzędzi malarskich wraz z opisem działania:
- Pędzel szeroki i pędzel wąski – Nadają się do poprawek i malowania trudnodostępnych miejsc. Odmiany z włosiem naturalnym lepiej pokrywają powierzchnię ściany, ale są mniej odporne na zużycie.
- Zakrzywiony pędzel – mimo tego, że został stworzony z myślą o kaloryferach, jego zastosowanie jest o wiele szersze. Świetnie sprawdzi się w trudnodostępnych miejscach.
- Wałek szeroki i wałek wąski – Zadaniem dużego wałka jest jak najszybsze pomalowanie wielkiej powierzchni ścian. Wąski wałek przyda się do prac np. w pobliżu sufitów itp. Wałki występują także w różnych odmianach. Jeśli posiadają długie włosie, potrafią wniknąć nawet w trudnodostępne zakamarki – w przeciwieństwie do odpowiedników przypominających gąbkę z tworzywa sztucznego. Wartym uwagi jest także typ z okapnikiem. Zapobiega on tworzeniu się plam przy skapywaniu farby.
- Kuweta z kratką – służy do usunięcia nadmiaru farby z wałka i jego równomiernego nawilżenia. Jest nieco lepsza niż specjalna kratka nakładana na wiadro – może się okazać, że będzie ono zbyt wąskie, aby zmieścił się w nim wałek (w przypadku kuwet łatwiej to sprawdzić przed kupnem).
- Zestaw naprawczy – wiaderko, nieco zaprawy, szpachla, papier ścierny i ewentualnie wiertarka z mieszadłem. Czasem podczas malowania odkryjemy ubytki w ścianie i musimy je szybko uzupełnić. Szpachelka przyda się również do zdzierania starej farby ze ściany, jeśli musimy wykonać taką czynność.
- Drabinka – ewentualnie teleskopowa rurka, na którą możemy zamontować wałek. Niezbędne do malowania wysokich ścian oraz sufitów.
Zabezpieczenie mieszkania
Do ochrony mebli, podłogi i innych elementów, które mogą się pobrudzić, wykorzystujemy przede wszystkim folię oraz taśmę malarską. Ta druga przyda się także do oddzielania powierzchni (gdy stosujemy np. dwa kolory) O zabezpieczeniu mieszkania przy remoncie pisaliśmy także przy okazji innego naszego artykułu, który znajdziecie tutaj.