Jeśli budujemy domek jednorodzinny lub posiadamy mieszkanie na poddaszu, być może zastanawialiśmy się nad kupnem/wymianą okien dachowych. W artykule przedstawiamy ich typy i zastosowanie.
Typy okien dachowych – podział
To jak poszczególne firmy klasyfikują swoje okna, może się nieco różnić, ale co do zasady przyjęta klasyfikacja jest powszechnie używana. Nie podajemy kątów otwarcia, ponieważ te mogą się różnić między producentami. Okna dachowe dzielimy na:
- Okna obrotowe – najbardziej znane i powszechnie używane modele – a co za tym idzie także tanie. W połowie długości okna oraz szyby znajduje się zawias pozwalający otworzyć okno. Niestety podczas deszczu jesteśmy w stanie je tylko nieco uchylić. Wyjście w razie potrzeby na dach także będzie bardzo trudne (o ile możliwe).
- Okna wysokoosiowe – odmiana okna obrotowego. Różnica polega na tym, że zawias nie znajduje się w połowie okna ale na wysokości ¼ licząc od góry. Z powodu zaburzenia równowagi, okna wysokoosiowe wspomagają siłowniki.
- Okna uchylne – w oknach uchylnych oś obrotu znajduje się w górnej części – przy krawędzi. Pozwala to na otwarcie okna przy niezacinającym deszczu i łatwiejszym wyjściu na zewnątrz. Budowa utrudnia mycie szyby od zewnętrznej strony. W systemie są używane siłowniki.
- Okna obrotowo-uchylne – posiadają dwa ruchome miejsca. Od góry biegnie element o długości polowy okna, który można podnosić na określoną wysokość do góry. Na jego końcu znajduje się oś obrotowa (w połowie części z szybą). Połączenie dwóch rodzajów sterowania ustawieniem, pozwala na wygodniejsze użycie.
- Okna uchylno-przesuwne – Okno albo uchylamy (nie wchodzi wtedy do mieszkania) albo otwieramy.
- Okna obrotowo-klapowe – możemy je albo otworzyć podobnie jak okno uchylne (ograniczony kąt), albo jak okno obrotowe.
- Okna wyłazowe (zwane także rozwieralnymi) – otwierają się jak drzwiczki – poziomo. Są stworzone do tego, aby umożliwić wyjście na dach.
- Okna kolankowe – mają dwa moduły – jeden w ścianie, drugi w części dachowej.
- Okna balkonowe – mają dwa moduły – dolny i górny. Gdy się otworzy okno, tworzy się coś na kształt balkoniku wychodzącego na zewnątrz. Montuje się je w miejscach, w których dach dochodzi do wysokości podłogi.
- Świetliki i naświetla – te pierwsze są montowane na szczycie dachu. Celem jest wpuszczenie większej ilości światła do pomieszczeń. Naświetla można zamontować nad oknem. Podobnie jak świetliki nie są otwieralne.